top of page
Search
  • Writer's pictureErdal Açıkgül

5 soruda Güneş Kollektörleri


Güneş kollektörlerinin kullanım amacı nedir?


Güneş kollektörleri güneş enerjisini ısı enerjisine dönüştüren bir sistemdir. Güneş kollektörleri içerisinde bulunan su ısınır. Bu suyu ister kullanım suyu olarak ister ısınma ihtiyacı olarak kullanılabilir. Yaz aylarında daha verimi yüksek oldugundan dolayı genellikle kullanım suyu olarak düşünülür.


Güneş kollektörleri kışın da kullanım suyunu yeteri miktarda ısındırır mı?


Güneş kollektörleri çok verimli bir sistem olduklarından dolayı kışın da suyu ısıtırlar fakat kullanılan güneş kollektörü sayısı ve kullanıcı sayısına bağlı olarak ek bir ısıtma ihtiyacı gerekebilir. Bu ısıtma ihtiyacı elektrikli boyler veya merkezi sistem kullanılıyorsa oradan çok rahatlıkla sağlanabilir.


Güneş kollektörleri sadece güney illerimizde mi verimlidir?


Hayır, İstanbul’da da çok verimli bir sistemdir. Güney illerimiz daha yatay bir mimariye sahip olduklarından kullanılacak Güneş kollektör sayısı daha fazladır. Bu yuzden kullanım suyu güneş kollektörleri ile çok rahatlıkla sağlanabilir. İstanbul için de aynı durum geçerlidir. Çok yüksek kullanıcı sayısı olan binalarda yardımcı bir kullanım suyu ısıtma sistemi kullanılabilir.


Güneş kollektörlerinde sıcak suyun ısınması vakit alır mı?


Hayır, çatıda ısınan su direk musluklara kadar gelir bu sayede suyun ısınması için beklenmez bu sayede kullanım suyundan da tasarruf edilmiş olur. İlerde su fakiri olacak olan bir ülke olduğumuzdan dolayı bu önemli bir katkıdır.


Güneş kollektörlerindeki su faturalandırılır mı?


Güneş kollektörleri ortak alan sayacına bağlanır, ek sayaçlarla bağımsız birimlerin ne kadar su sarf ettiği kontrol edilebilir. O kontrol sonucunda bağımsız birimlerin ödeyeceği tutar değişebilir.


10 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


  • Facebook
  • Instagram
  • Yelp
bottom of page